WERSJA DLA KOMPUTERÓW

Baza wiedzy

Dobór dysku twardego do rejestratora cyfrowego DVR i NVR.

Zdecydowana większość dostępnych na rynku rejestratorów cyfrowych przeznaczonych do monitoringu wideo sprzedawana jest bez dysków twardych HDD. Rejestrator jest urządzeniem cyfrowym odpowiedzialnym za przechwytywanie i wyświetlanie sygnałów wideo czyli multipleksowanie. Do nagrywania niezbędne jest zainstalowanie wewnątrz obudowy rejestratora dysku lub dysków twardych spełniających funkcję pamięci na którą zapisywany jest obrobiony i odpowiednio skompresowany obraz.

Poza urządzeniami specjalistycznymi, wszystkie popularne rejestratory współpracują z najpowszechniejszymi dyskami twardymi wykorzystywanymi także, a może przede wszystkim w stacjonarnych komputerach PC. Są to dyski twarde o rozmiarze 3,5 cala wyposażone w złącze, interfejs SATA. W starszych wersjach rejestratorów występowało także złącze, interfejs ATA, które już nie jest produkowane, a dyski w nie wyposażone są trudno dostępne.

Dyski posiadają dodatkowe parametry takie jak prędkość obrotu np. 5400 lub 7200 RPM (obrót na minutę) czy wielkość pamięci podręcznej (cache) 32 lub 64 MB. Wartości te nie mają większego wpływu na pracę w systemach monitoringu.

Podłączenie samego dysku jest bardzo proste, odbywa się za pomocą dwóch przewodów dołączonych do podstawowego wyposażenia rejestratorów DVR. Jeden przewód zapewnia komunikację (SATA), drugi zaś jest przewodem zasilającym. Specjalne końcówki eliminują możliwość pomyłki lub złego połączenia.
 
Rejestrator z zamontowanym dyskiem twardym
Zdjęcie 1 Rejestrator wyposażony w wewnętrzny dysk twardy HDD.

W chwili obecnej wraz ze wzrostem popularności systemów monitoringu i samych rejestratorów cyfrowych, producenci dysków twardych wprowadzili specjalne linie dysków przeznaczonych do tego typu rozwiązań.

Firma Seagate oferuje serię SV35 oraz Pipeline HD z dyskami o pojemności 500GB, 1, 2 i 3 TB, natomiast firma WD – WesternDigital serię AV-GP. W sprzedaży dostępne są także dyski innych linii produktowych np. z przeznaczeniem do pracy w serwerach, macierzach itp., natomiast w zdecydowanie wyższych cenach.

Na temat pojemności dysków i długości nagrywania obrazu czytaj w wątku: Długość nagrywania obrazu w systemie monitoringu, dobór dysku HDD.
 


Kategoria: Monitoring CCTV

Wyszukaj w bazie wiedzy

Archiwum artykułów

Producenci