WERSJA DLA KOMPUTERÓW

Baza wiedzy

Co to jest Onvif. Informacje dla użytkowników monitoringu IP.


Jak działa Onvif

Przedstawiając to w prosty sposób, standard (protokół) Onvif, ma na celu ujednolicenia wszelkich elementów przesyłu danych pomiędzy urządzeniami monitoringu IP umożliwiających im poprawne działania. Zastosowania takiego rozwiązania pozwala na dobór dowolnych urządzeń z oferty różnych producentów bez potrzeby sprawdzania ich kompatybilności.

Sam protokół to zbiór wielu standardów, które umożliwiają współdziałanie poszczególnych elementów systemu jak przesył danych (streaming), zapis obrazu, przechowywanie, funkcje sterowania kamerami PTZ itp. Standard Onvif wykorzystywany jest także dla innych urządzeń pracujących w technologii IP Np. kontroli dostępu.
 
 

Krótka historia

Onvif (Open Network Video Interface Forum), to przede wszystkim organizacja lub jak kto woli forum producentów z branży CCTV skupionych nad problematyką ujednolicenia standardu, wspólnego protokołu dla tych właśnie urządzeń.

Forum to powstało w roku 2008 i zostało powołane do życia przez trzech producentów, firmy Sony, Bosch i Axis. Do forum zapraszano kolejnych członków zainteresowanych rozwojem tej branży oraz ujednoliceniem protokołu, czyli sposobu komunikacji pomiędzy urządzeniami różnych dostawców. W chwili obecnej cała organizacja zrzesza około 450 firm i instytucji z całego świata.

Od początku istnienia produktów bazujących na technologii IP (Internet Protocol), problemem była komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami monitoringu w obrębie nawet najmniejszych systemów. Pomimo wykorzystywania tych samych standardów transmisji i kompresji obrazu, producenci tworzyli własne interfejsy i specyficzne oprogramowania, które nie potrafiły komunikować się z urządzeniami innych producentów. W początkowej fazie, producenci rejestratorów NVR czy oprogramowania sieciowego, dodawali poszczególne kamery i możliwość ich obsługi do list dialogowych swoich urządzeń. Wraz ze wzrostem popularności systemu i ilości oferowanych na rynku modeli, metoda ta stała się niepraktyczna i zbyt czasochłonna. W tym właśnie momencie pojawiła się potrzeba stworzenia globalnego standardu, pozwalającego na prostą integrację i obsługę systemów monitoringu IP. Sam standard Onvif od jego wprowadzenia, przechodził kolejne fazy rozwoju i napotykał na różne niespodziewane problemy. Zdarzało się, iż dwa różne urządzenia z zaimplementowanym protokołem nie działały lub ich funkcjonalność była ograniczona. Dziś standard oferowany jest w wersji 2.0 i wyższej, w zdecydowanej większości przypadków pozwala na bezproblemowe integrowanie dowolnych urządzeń.

 

Jakie znaczenie ma Onvif dla końcowych użytkowników systemów IP

Podstawowym argumentem za wyborem urządzeń bazujących na protokole Onvif jest pewność działania i kompatybilność rozwiązań. Za wyborem takim przemawiać mogą także względy ekonomiczne. Dostęp do większej ilości urządzeń w systemie otwartym, powoduję większą konkurencyjność i zdecydowanie niższe ceny. System jednego producenta oparty na zamkniętym protokole skazuje nas na wybór tylko takiego rozwiązania i zamyka drogę do integracji z innymi elementami, które mogą okazać się niezbędne w przyszłym funkcjonowaniu systemu.

Dziś protokół Onvif staje się rozwiązaniem globalnym, wygląda na to, iż właśnie ten typ standaryzacji przekonał zdecydowaną większość producentów. Wybór właśnie takich technologii i tego standardu staje się dla użytkowników końcowych perspektywiczny i tym bardziej oczywisty.

W naszej ofercie znajdą Państwo pełną gamę urządzeń monitoringu IP bazujących na protokole Onvif. Polecamy szczególnie kamery i rejestratory Hikvision oraz BCS (BCS POINT / BCS BASIC / BCS LINE / BCS VIEW). 
 
Onvif™ jest zastrzeżoną marką: Open Network Video Interface Forum.


Kategoria: Monitoring CCTV

Wyszukaj w bazie wiedzy

Archiwum artykułów

Producenci