Pierwszym producentem, który pokusił się o takie rozwiązanie jest firma DAHUA, na polskim rynku dostępna pod marką
BCS. Firma zaproponowała własne, opatentowane rozwiązanie, oznaczone jako HDCVI. Informacje na ten temat zamieściliśmy w naszej bazie wiedzy (
HDCVI Link).
Kolejnym systemem o podobnej charakterystyce jest
system monitoringu AHD (
Analog
High
Definition), oferujący przesył obrazu
HD 720P, a w przyszłości także
FullHD 1080P w analogowej strukturze kablowej.
AHD Monitoring - charakterystyka systemu:
Monitoring AHD, bazuje na strukturze identycznej jak powszechnie znany analogowy system monitoringu CCTV. System ma pozwalać na przesył obrazu wysokiej rozdzielczości HD i FullHD na odległość do 500 metrów przy wykorzystaniu kabla koncentrycznego RG59. Podobne parametry osiągnąć można przy wykorzystaniu
przewodu UTP oraz powszechnie stosowanych transformatorów video np.
EVX-T100.
System AHD, będzie więc kolejną alternatywą dla obecnie używanych systemów analogowych. Nie będzie wymagał zmiany struktury kablowej tak jak dzieje się to w przypadku rozwiązań IP, czy HD-SDI.
Niewątpliwym atutem tego systemu, będzie możliwość wykorzystywania kamer AHD w systemach analogowych np. 960H, dzięki analogowemu wyjściu CVBS. Pozwalać to może na częściowe modernizacje już istniejących systemów bez potrzeby wymiany urządzeń rejestrujących DVR. To podstawowa różnica pomiędzy już oferowanym, analogicznym system HDCVI.
AHD kamera i rejestrator:
Kamera AHD w wersji HD, bazuje na przetworniku CMOS o rozdzielczości 1080p (1920x1080) lub nawet 5Mpx (2704x1950)
. W zależności od producenta i typu zastosowanych matryc CMOS i procesorów obróbki sygnału DSP, wyposażone będą w różnego rodzaje systemy, jak: mechaniczny filtr IR-Cut, redukcję szumów 3D-NR, funkcję WDR, podbicie czułości Sens-Up, oraz ekranowe Menu ze zdalnym dostępem UTC.
Rejestrator AHD. Oferta urządzeń rejestrujących nie jest niestety jeszcze znana. Informacje pojawiające się na ten temat są na tyle szczątkowe, iż nie jesteśmy w stanie opisać żadnych konkretów na ich temat. Będziemy na bieżąco śledzić rozwój tego segmentu i przekazywać nowe informacje na temat oferty produktowej.
AHD kontra HDCVI - podstawowe różnice:
Ogólny sposób działa systemów, opiera się na bardzo podobnej filozofii. Ostateczny rezultat i jakość systemu AHD, będzie widoczna po wprowadzeniu pełnej oferty urządzeń, przede wszystkim rejestratorów Analog HD i urządzeń pracujących w jakości FullHD 1080P.
Na chwilę obecną (przed fizycznym przetestowaniem) na korzyść systemu AHD przemawia jeden podstawowy fakt. O ile system HDCVI opiera się na transmisji TX - RX, co oznacza, że kamera współpracuje tylko z dedykowanym rejestratorem HDCVI czyli CVR. W przypadku systemu AHD mamy do dyspozycji analogowe wyjście CVBS, czyli możliwość podpięcia kamer do każdego analogowego rejestratora DVR np. 960H.
Kamera AHD (w zależności od producenta), opcjonalnie obsługuje zdalny dostęp do Menu ekranowego OSD w znanym już standardzie UTC.
System monitoringu AHD (
Analog
High
Definition) to zupełnie nowa technologia, łącząca zalety transmisji analogowej z
transmisją w jakości IP - HD 720p oraz FullHD 1080p. Poniższe schematy ilustrują przesył sygnału w systemie AHD za pomocą kabla koncentrycznego, kabla koncentrycznego z dołączonym dystrybutorem i wzmacniaczem sygnału, a także za pomocą skrętki UTP w systemie aktywnym i pasywnym. Przedstawione poniżej urządzenia współpracują również z systemami
HDCVI oraz HD-TVI.
Zapraszamy do zapoznania się z nowościami w naszej ofercie w dziale
Monitoring AHD.
Schemat 1: Ilustracja systemu transmisji AHD po kablu koncentrycznym
Schemat 2: Ilustracja systemu transmisji AHD po kablu koncentrycznym
z dystrybutorem i wzmacniaczem sygnału
Schemat 3: Ilustracja aktywnego systemu transmisji AHD po skrętce komputerowej
Schemat 4: Ilustracja pasywnego systemu transmisji AHD po skrętce komputerowej