WERSJA DLA KOMPUTERÓW

Baza wiedzy

ePoE w kamerach BCS. Technologia transmisji obrazu i zasilania w monitoringu IP.

PoE (Power over Ethernet) czyli możliwość zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń z jednoczesnym przesyłem danych w protokole IP, tym samym medium kablowym. Do tego celu najczęściej wykorzystywany jest kabel sieciowy UTP, czyli tak zwana skrętka komputerowa. Zasilanie takie sprawdza się w wielu branżach, gdzie urządzenia połączone są z centralną jednostką za pomocą sieci Ethernet i protokołu IP.

Trzeba pamiętać, że PoE występuje w wielu standardach, które należy dostosować do wymogów konkretnych urządzeń. Technologia PoE znalazła zastosowanie także w systemach monitoringu IP, co w znaczny sposób uprościło ich instalację. Przesył sygnału, czyli danych oraz zasilania urządzenia końcowego za pomocą jednego przewodu to niewątpliwa zaleta. Całość ułatwia bardzo szeroki wybór urządzeń z funkcją zasilania PoE, jak przełączniki sieciowe (Switch), czy rejestratory NVR z wbudowanym przełącznikiem PoE.

Istotną wadą tego rozwiązania jest ograniczenie zasięgu działania. Zwyczajowo zakłada się, że odległość ta nie może przekroczyć 100 metrów w przypadku transmisji 1000/100/10 MB/s. W przypadku rozległych systemów monitoringu często odległość ta zostaje przekroczona. Należy wtedy zastosować dodatkowe przełączniki np. co 100m., które wydłużają transmisję lub stosować rozwiązania bazujące na światłowodach. Takie połączenie nie ma w zasadzie ograniczeń w odległości, ale z racji technologii nie wspiera przesyłu zasilania.

Nowa technologia ePoE wykorzystuje dokładnie ten sam sposób działania, zapewniając jednak zdecydowanie większą odległość pomiędzy urządzeniami. Specjalnie dobrana modulacja i sposób kodowania w transmisji zapewnia skuteczne połączenie nawet do 800m w pełnym dupleksie. Pamiętać trzeba, że zarówno „nadajnik” kamera jak i „odbiornik” Switch bądź rejestrator muszą posiadać i obsługiwać technologię ePoE.

Technologia ePoE w kamerach BCS - technologia transmisji obrazu i zasilania w monitoringu IP


ePoE za pomocą skrętki UTP

Zastosowania znajdują tu zarówno kable UTP kat 5 i kat 6. Transmisja danych w takim przypadku jest w pewien sposób ograniczona. Szybkość transmisji do 800m możliwa jest maksymalnie dla 10 MB/s, natomiast 100 MB/s osiągniemy przy maksymalnej odległości 300m.

Transmisja ePoE za pomocą skrętki UTP na odległość do 800m


ePoE za pomocą kabla koncentrycznego

Transmisja sieci za pomocą kabla współosiowego także jest technologią znaną i już wykorzystywaną na rynku. W przypadku ePoE możemy osiągnąć podobną odległość do 800m. Technologia może znaleźć zastosowanie w przypadku już istniejącej instalacji i braku możliwości jej wymiany, gdzie niezbędne jest zastosowanie kamer w technologii IP. W przypadku kabla koncentrycznego niezbędne będzie zastosowania dodatkowych konwerterów EoC z UTP. Odległość takiej transmisji będzie zależna także od jakości i przekroju zastosowanego lub istniejącego kabla.

Transmisja ePoE za pomocą kabla koncentrycznego na odległość do 800m


Poniżej prezentujemy listę kamer IP BCS wspierających technologię ePoE
Kategoria: Monitoring CCTV

Wyszukaj w bazie wiedzy

Archiwum artykułów

Producenci