WERSJA DLA KOMPUTERÓW

Baza wiedzy

HDCVI technologia przesyłu obrazu HD i FullHD w systemach monitoringu.

System HDCVI  - Zapowiedź nowego standardu przesyłu sygnału w systemach monitoringu oraz kamer i rejestratorów HDCVI.

HDCVI - Podstawowe informacje o systemie:
Nowy standard transmisji sygnałów HDCVI (High Definition Composite Video Interface) jest technologią skierowaną dla obiektów wyposażonych w instalację na kablu koncentrycznym. Najważniejszym elementem w tym skrócie jest zatem Composite Video, czyli do czynienia mamy wciąż z systemem analogowym. Ta informacja świadczy, że producenci systemów CCTV zdali sobie sprawę z ogromnej liczby już istniejących instalacji i problemem firm borykających się nie tylko z wymianą urządzeń na nowe o lepszych parametrach. W przypadku modernizacji systemów najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne jest dostosowanie instalacji do potrzeb nowego standardu.

W przypadku istniejącej instalacji z kablem współosiowym (koncentrycznym) i zamianie na system IP konieczna jest wymiana przewodów na skrętkę UTP. Przy takiej zamianie problemem może stać się również długość istniejących przewodów, odległość do poszczególnych punktów kamerowych ograniczona możliwościami sieci.

Kolejny wariant to system HD-SDI, który podobnie jak HDCVI, oparty jest na kablu koncentrycznym. Jednak w przypadku tego systemu także najczęściej zachodzi potrzeba wymiany lub budowy nowej struktury w oparciu o bardzo dobrej jakości i dedykowane kable koncentryczne. Niestety kolejnym minusem tego rozwiązania jest aspekt ekonomiczny, systemy HD-SDI wciąż są zdecydowania zbyt drogie.

Największą zaletą HDCVI może być zatem możliwość transmisji za pomocą istniejących przewodów - kabel RG59 do prawie 500m! oraz zdecydowana redukcja kosztów i czasu przebudowy istniejących systemów.
Jak podaje jeden z producentów aktualnie na świecie pracuje około 400 milionów kamer analogowych, a gro instalacji wykonanych jest na przewodach koncentrycznych. Starzejący się sprzęt, dostęp do nowych technologii i wciąż rosnące wymagania klientów otwierają drogę dla tego typu rozwiązań.  
 

System HDCVI  - nowy standardu przesyłu sygnału w systemach monitoringu oraz kamer i rejestratorów HDCVI


HDCVI - Charakterystyka rozwiązania:
System jest rozwiązaniem zapewniającym możliwość uzyskania obrazu wysokiej rozdzielczości - kamery megapixelowe. W celu poprawy jakości w kamerach zastosowana została odpowiednia modulacja i oddzielenie mogących się nakładać pasm sygnałów przy transmisji na duże odległości.
Kolejną zaletą systemu powinna być szybkość transmisji i brak jej opóźnień. System ma zapewniać transmisję na poziomie 25 kl./s i więcej w zależności od standardu video.

HDCVI – Tryb transmisji:
Topologia systemu przypomina konwencjonalne systemy analogowe. Budowa w tak zwaną gwiazdę, a przewód łączy kamerę bezpośrednio z rejestratorem, punkt do punktu. System oferuje dwa standardy rozdzielczości 1080P FullHD (1920x1080) oraz 720P HD (1280x720). Transmisję dodatkowo wspiera opatentowana technologia ASC (Auto Signal Compensation), która zapewnia niskie zniekształcenia w transmisji na duże odległości wzmacniając ewentualne straty sygnału. Należy pamiętać że długość transmisji na pewno będzie zależała od typu i jakości zastosowanych przewodów oraz jakości wykonanych połączeń – złącz BNC. Podane długości dotyczą standardu przewodów 75-3 i 75-5.
Cały system opiera się na transmisji pomiędzy kamerą a rejestratorem. W jednym kablu koncentrycznym oprócz sygnału Video przesyłany będzie także sygnał audio oraz sygnał interfejsu konfiguracyjnego dla obsługi zdalnej menu OSD lub funkcji PTZ. Kamera traktowana jako nadajnik TX, wysyła sygnał jednym kablem w różnych pasmach. Rejestrator natomiast jako odbiornik RX, odbiera i rozdziela przychodzące sygnały ewentualnie je wzmacniając (ASC).
Można liczyć, że technologia transmisji HDCVI będzie się rozwijać. W nowościach targowych czy zapowiedziach produktowych pojawiają się dedykowane rozwiązania jak splitery sygnału czy transformatory video HDCVI. Jest zatem szansa na rozwiązania umożliwiające np. transmisję wielokanałowe jednym kablem koncentrycznym. W przypadku naszego rynku szczególnie interesująco brzmi możliwość transmisji kamer HDCVI przez skrętkę UTP co jak wynika z zapowiedzi też będzie możliwe, choć szczegóły nie są jeszcze znane.

System HDCVI - przesył sygnału video, audio oraz danych jednym przewodem koncentrycznym do 500m

Schemat 1. System HDCVI - przesył sygnału video, audio oraz danych jednym przewodem koncentrycznym do 500m

TX - kamera nadajnik; RX - rejestrator; V - Wideo; I2S - audio; I2C - dane
 

Oferta urządzeń HDCVI:
Niestety pełna oferta na urządzenia nie jest jeszcze znana. Wiadomo natomiast, że systemy będą dostępne analogicznie jak w przypadku oferty systemów analogowych. Oferowane będą kamery w różnych wariantach obudów oparte na przetwornikach CMOS o rozdzielczości 1,3 i 2 Megapixel. Dla systemu HDCVI będą dedykowane rejestratory 4, 8 i 16 kanałowe. Dokładne informacje na temat rozdzielczości czy szybkości rejestracji dostępne już w krótce na naszych stronach.
Producent zapowiada także pełną gamę urządzeń i elementów dodatkowych dla HDCVI jak: kamery PTZ, dodatkowe systemy transmisji dla przewodów koncentrycznych i światłowodowych itp.

Zalet systemu HDCVI
  • transmisja na duże odległości
  • wyższa rozdzielczość HD i FullHD od standardowych systemów CCTV
  • możliwość przesyłania toru wideo, audio i sterowania jednym kablem
  • redukcja kosztów przy modernizacji systemów
Oferta systemów: HDCVI 

Informacje na podstawie akademii HDCVI - Dahua. 


Kategoria: Monitoring CCTV

Wyszukaj w bazie wiedzy

Archiwum artykułów

Producenci