Monitoring w rozdzielczości
4K BCS to kamery i rejestratory, dające użytkownikom dotychczas niespotykany poziom jakości obrazu. Producenci systemów monitoringu ruszyli do wyścigu zbrojeń, który wyłonić ma jeśli nie lidera, to choćby najważniejszy trend dla całej branży CCTV. Wyścig ten niesie nie tylko ogromnie szybki wzrost jakości, ale i dostępności do najnowszych rozwiązań we wszystkich dziedzinach związanych z cyfrowym obrazem jak telewizja czy kino.
Technologia 4K Ultra HD została wymyślona i stworzona przez branżę kinową, nazwa została zastrzeżona przez stowarzyszenie DVI (
Digital
Cinema
Initiatives), w technologii tej obraz osiąga imponującą rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli. Nazwa formatu pochodzi natomiast od 4 tysięcy pikseli, położonych w pozycji horyzontalnej.
BCS 4K to monitoring, bazujący na już dostępnych
kamerach i
rejestratorach IP. W tym jednak przypadku rozdzielczości zostały dopasowane do technologii 4K, choć w rzeczywistości rozdzielczość kamer BCS, bardziej przypomina standard UHDTV (
Ultra
High
Definition
Television) oferujący 3840 x 2160 pikseli. Rozdzielczość ta, wyświetlana jest w formacie 16:9, czyli najpopularniejszym i dostępnym dla odbiorników jak telewizory czy monitory. Kolejną zmianą w stosunku do oryginalnych wymagań obrazu 4K jest rodzaj kompresji. Według założeń kompresja opiera się na formacie JPEG2000, natomiast ze względu na potrzebę dużej kompresji w systemach monitoringu, używany jest format H.264. Przyjęcie nazwy 4K jest więc w głównej mierze zabiegiem marketingowym, ale chyba słusznym zarówno dla firm dostarczających systemy monitoringu jak i użytkowników, którym nazwa ta kojarzy się ze znaną już technologią.
Oba te formaty dostarczają powyżej 8 milionów pikseli, odpowiednio UHDTV 8 294 400 pikseli, 4K 8 847 360 pikseli. Obraz powinien mieć niespotykaną dotychczas jakość, szczególnie pod kątem rozpoznawalności i ilości szczegółów.
Poniższy diagram obrazuje porównanie rozdzielczości ekranowych wysokiego standardu.
Budowa systemu monitoringu 4K, będzie identyczna jak już znanych systemów IP. Opiera się na strukturze sieciowej opartej na przewodach komputerowych, czyli skrętce UTP (U/UTP, F/UTP itd.) kategorii 5 lub wyższej. Za pomocą specjalnych media konwerterów lub urządzeń SFP, sieć może być budowana w oparciu o kable światłowodowe. Systemy IP w zależności od wielkości czy ilości elementów budowane są przy pomocy urządzeń typu switch, router, pomiędzy końcowymi nadajnikami kamerami IP a odbiornikiem, którym jest rejestrator NVR lub serwer.
Oferta firmy BCS nie jest jeszcze dokładnie znana. Wkrótce podamy dokładne modele kamer i obsługujących je rejestratorów NVR.
Wiadomo natomiast, że kamery będą dostępne w standardowych obudowach znanych z serii IP jak TIP, czy DMIP. Dostępna będzie kamera hemisferyczna 4K, a rejestratory obsłużą kamery o rozdzielczości do 12Mpx czyli 4000 x 3000 z prędkością nawet do 15Kl./s
Przykładowe urządzenia: