WERSJA DLA KOMPUTERÓW

Baza wiedzy

Rejestrator XVR czy NVR, który wybrać! Krótki przewodnik po świecie popularnych rejestratorów wideo.

Ze względu na postęp technologiczny oraz wprowadzanie nowych technologii w ofercie producentów urządzeń telewizji przemysłowej co jakiś czas znaleźć można nowości produktowe, które zmieniają się wraz z oferowanymi technologiami przesyłu obrazu. Zmiany te dotyczą także oferowanych rejestratorów cyfrowych wizji odpowiedzialnych za odbiór, obróbkę (multipleksowanie) i rejestrację obrazu. Poniżej skupiamy się wyłącznie na urządzeniach określanych mianem rejestratorów wolnostojących (Stand Alone), niezależnych urządzeń w dedykowanej obudowie, zapisujących obraz na wewnętrznych dyskach twardych.

Rejestrator DVR (Digital Video Recorder) – rejestrator cyfrowy. Pomimo nieco mylącego członu „digital”, urządzenie służy do współpracy z analogowymi kamerami telewizji przemysłowej CCTV. Dostępne na rynku i najczęściej spotykane są urządzenia obsługujące 4, 8, 16 lub 32 kamery, w ten sposób określa się wielkość rejestratora, czyli ilość jego kanałów. Oznacza to, że odpowiednie urządzenie posiada taką ilość wejść wideo typu BNC, jaka została podana ilość jego kanałów.

Obecnie rejestratory (seria XVR) obsługują każdy z czterech standardów transmisji sygnały wysokiej rozdzielczości: HD-CVI, HD-TVI, AHD oraz analogowy CVBS. Dodatkowo mają możliwość rejestracji obrazu z kamer IP, więc są to również rejestratory hybrydowe (dawniej seria HVR).

Rejestrator NVR (Network Video Recorder) – rejestrator monitoringu IP. Ten typ rejestratorów pojawił się wraz z pojawieniem się cyfrowej technologii znanej z komputerowych urządzeń sieciowych IP (Internet Protocol). Dzięki tej technologii, systemy monitoringu weszły w erę cyfrową, ten typ przesyłu danych umożliwił podniesienie rozdzielczość kamer od jakości D1 przez HD – 720P czy FULLHD 1080P do nawet kilku czy kilkunastu milionów pixeli! Tego typu rejestratory nie posiadają konkretnej ilości wejść wideo, sygnał przesyłany jest za pomocą sieci LAN z wykorzystaniem urządzeń sieciowych (np. switch’e) i podłączany do wejścia sieciowego LAN złączem RJ45. W tego typu  rozwiązaniach podstawowym parametrem jest określenie maksymalnej ilości obsługiwanych kamer IP, oraz maksymalna ilość zapisywanych klatek w interesującej nas rozdzielczości.

Wszystkie rejestratory wewnątrz swoich obudów posiadają możliwość zamontowania dysków twardych HDD, służących do zapisu materiału wideo. W zależności od producenta oraz typu rejestratora w urządzeniach można zamontować od jednego nawet do 8 dysków twardych o pojemności maksymalnej nawet 10TB.

Rejestratory, poza cechami głównymi opisanymi powyżej, posiadają także dodatkowe funkcje jak wejścia/wyjścia audio, wejścia przekaźnikowe dla urządzeń detekcyjnych, funkcje detekcji ruchu, obsługi kamer obrotowych itd. Dokładna funkcjonalność zależy od wyboru konkretnego modelu i dostosowania go do potrzeb i wymogów instalacji.

W zasadzie wszystkie aktualnie oferowane rejestratory cyfrowe, poza podstawowymi funkcjami obróbki obrazu, posiadają możliwość pracy w sieciach komputerowych, przez Internet oraz współpracy z urządzeniami mobilnymi: smartphone, tablet etc.

 



Kategoria: Monitoring CCTV

Wyszukaj w bazie wiedzy

Archiwum artykułów

Producenci