Jeśli jesteś zainteresowany nowościami z naszej oferty
Switch, czyli przełącznik sieciowy to urządzenie umożliwiające przekazywanie sygnału i komunikowanie się elementów sieci komputerowej. W przypadku systemów monitoringu IP elementami takiej zamkniętej sieci są kamery oraz rejestrator NVR. Przy doborze odpowiedniego rozwiązania pod uwagę musimy brać klika czynników, z których najważniejszy jest rozmiar naszego systemu, czyli ilość punktów kamerowych, sposób ich zasilania czy szybkość transmisji.
Poniżej kilka podstawowych cech:
Wielkość switcha:
Switche, podobnie jak same rejestratory, mają z góry określoną ilość wejść i portów, co pozwala nam podłączyć same kamery i rejestrator oraz dodatkowe urządzenia np. router dla połączenia systemu z internetem.
Zasilanie switcha i kamer:
Jedną z największych zalet kamer IP jest możliwość równoczesnej transmisji danych oraz zasilania kamer jednym przewodem za pośrednictwem funkcji PoE. Do tego celu wykorzystuje się dedykowaną skrętkę komputerową, najczęściej U/UTP 5 lub 6 kategorii. Kupując switch do monitoringu musimy pamiętać o doborze urządzenia, które posiada standard PoE 802.3af PoE i/lub 802.3at PoE+ (wersja 48V). W opisie znajduje się zawsze informacja na temat budżetu mocy takiego urządzenia pokazująca sumaryczną wartość wat (W) dla całego systemu, co pozwala nam obliczyć moc dla poszczególnych kanałów i kamer IP.
Szybkość transmisji:
Najpopularniejsze urządzenia dostępne są w dwóch wariantach pozwalających na transmisję 100MB/s (Fast Internet) lub 1000MB/s (Gigabit) dla jednego kanału. Dodatkowo switch może posiadać jedno lub kilka wejść Uplink zapewniających możliwość połączenia z innymi switchami i urządzeniami jak rejestrator NVR czy Router - porty te zapewniają transmisję Gigabit.
Mały system monitoringu dla domu lub niewielkiego sklepu może składać się z jednej lub kilku kamer. Podstawowe switche obsługują 4, 8 lub 16 kamer i oczywiście zgodnie z ich wielkością zróżnicowany jest koszt samego urządzenia. Jeśli wiemy jak duży będzie nasz system lub jaka ilość kamer będzie znajdowała się w nim docelowo warto zakupić switch dopasowany do takich potrzeb.
Polecamy - switch BCS-B-SP0402 BASIC dla 4 kamer IP
Polecamy - switch BCS-B-SP0802 BASIC dla 8 kamer IP
Polecamy - switch BCS-B-SP1602G-2SFP(II) BASIC dla 16 kamer IP
Sposób okablowania w systemie monitoringu, gdzie znajduje się kilka kamer i jeden rejestrator wykonywana jest w tak zwaną „gwiazdę”. Pojedyncze przewody łączą kamery z przełącznikiem oraz jeden przewód z rejestratorem. W małych systemach wystarczy zastosowanie urządzeń Fast Ethernet, choć oczywiście urządzenia 1GB, także spełnią swoją rolę i zapewnią spory zapas w szybkości transmisji. Nie wymagane jest oczywiście prowadzenia dodatkowych przewodów zasilających dzięki funkcji PoE. Przy zachowaniu wyżej opisanych reguł dla parametrów sieci komputerowych, takie okablowanie pozwoli nam na stworzenie w pełni funkcjonalnej sieci monitoringu.
Duże systemy monitoringu to wydzielona sieć wewnętrzna, w której pracować może nawet kilkaset punktów kamerowych. W przypadku takich sieci, dostępne są zarówno switche wielowejściowe, lub rozwiązanie bazujące na architekturze rozproszonej. Taka instalacja oparta jest na głównych nitkach łączących poszczególne switche z maksymalną prędkością np. 10GB, do których podłączone są lokalnie poszczególne kamery. Oczywiście zasada dotycząca samej sieci pozostaje bez zmian i bezwzględnie zachować należy wszelkie obostrzenia z tym związane. Projektując taką sieć należy dokładnie obliczyć wymaganą szybkość transmisji (zgodnie z parametrami kamer) oraz budżet mocy, której system będzie wymagał.
W rozległych obiektach i przy większych odległościach switche łączone są ze sobą za pośrednictwem kabli światłowodowych przy wykorzystaniu specjalnych wkładek i złączy FSP. Połączenia takie posiadają wiele zalet, przede wszystkim szybkość transmisji, odległości od kilku do nawet do kilkudziesięciu km. oraz zredukowanie podatności na zakłócenia, interferencje czy przepięcia w instalacji.
Switche przemysłowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w systemach monitoringu zewnętrznego. W przypadku kamer montowanych na elewacji budynków, najprostszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie instalacji do punktów dystrybucyjnych znajdujących się wewnątrz budynku. Monitoring wymagany jest jednak często w punktach oddalonych np. na ogrodzeniu, słupach oświetleniowych lub przeznaczonych dla samego monitoringu itd. Switch przemysłowy dedykowany jest do takiego właśnie zastosowania. Dzięki specjalnej konstrukcji i odpowiedniemu wykonaniu przeznaczony jest do pracy w trudnych warunkach i niskich temperaturach. Urządzenia te montowane są najczęściej w dowolnych obudowach hermetycznych, co gwarantuje nieprzerwane i pewne działanie kamer zewnętrznych. Pozostałe parametry, czy rodzaj portów są analogiczne do switchy omawianych powyżej, ich dobór zależy od ilości punktów kamerowych i sposobu połączenia z pozostałymi elementami sieci monitoringu.
Sprawdź ofertę switchy IP w sklepie internetowym eAlarmy.com.pl
Data publikacji: 06-09-2022