WERSJA DLA KOMPUTERÓW

Aktualności

Jaki switch do monitoringu IP? Porady w doborze odpowiedniego rozwiązania.

Monitoring IP to skuteczny i zaawansowany system ochrony obiektów. Jednym z jego podstawowych i niezbędnych elementów jest switch, który zapewnia komunikację pomiędzy rejestratorem i kamerami oraz zapewnia odpowiednie ich zasilanie dzięki funkcji PoE.

Po co switch w systemie monitoringu IP?

Switch, czyli przełącznik sieciowy to urządzenie umożliwiające przekazywanie sygnału i komunikowanie się elementów sieci komputerowej. W przypadku systemów monitoringu IP elementami takiej zamkniętej sieci są kamery oraz rejestrator NVR. Przy doborze odpowiedniego rozwiązania pod uwagę musimy brać klika czynników, z których najważniejszy jest rozmiar naszego systemu, czyli ilość punktów kamerowych, sposób ich zasilania czy szybkość transmisji.

Poniżej kilka podstawowych cech:

  • Wielkość switcha:

Switche, podobnie jak same rejestratory, mają z góry określoną ilość wejść i portów, co pozwala nam podłączyć same kamery i rejestrator oraz dodatkowe urządzenia np. router dla połączenia systemu z internetem.

  • Zasilanie switcha i kamer:

Jedną z największych zalet kamer IP jest możliwość równoczesnej transmisji danych oraz zasilania kamer jednym przewodem za pośrednictwem funkcji PoE. Do tego celu wykorzystuje się dedykowaną skrętkę komputerową, najczęściej U/UTP 5 lub 6 kategorii. Kupując switch do monitoringu musimy pamiętać o doborze urządzenia, które posiada standard PoE 802.3af PoE i/lub 802.3at PoE+ (wersja 48V). W opisie znajduje się zawsze informacja na temat budżetu mocy takiego urządzenia pokazująca sumaryczną wartość wat (W) dla całego systemu, co pozwala nam obliczyć moc dla poszczególnych kanałów i kamer IP.

  • Szybkość transmisji:

Najpopularniejsze urządzenia dostępne są w dwóch wariantach pozwalających na transmisję 100MB/s (Fast Internet) lub 1000MB/s (Gigabit) dla jednego kanału. Dodatkowo switch może posiadać jedno lub kilka wejść Uplink zapewniających możliwość połączenia z innymi switchami i urządzeniami jak rejestrator NVR czy Router - porty te zapewniają transmisję Gigabit.

 

Jaka jest odległość transmisji w systemie monitoringu IP?

Protokół transmisji IP posiada niestety pewne ograniczenia, które dotyczą odległości pomiędzy urządzeniami. Maksymalna projektowana odległość to 105m., przy czym odległość wraz zasilaniem PoE może skracać się o kilka % w zależności od samych urządzeń lub jakości zastosowanego przewodu. W przypadku systemów bardziej rozległych i dłuższych odległości, możemy wdrożyć dwa rozwiązania. Po pierwsze zastosować dodatkowe switche, które zgodnie z powyższą zasadą wydłużą transmisję o kolejne 105m. Przełączniki można łączyć ze sobą poprzez wejścia uplink, tworząc sieć z dwóch lub większej ilości urządzeń. Innym sposobem wydłużenia transmisji jest zastosowanie odpowiedniego switcha wyposażonego w tryb EXTEND (long distans), gdzie możliwa jest transmisja nawet do 250m. W przypadku trybu EXTEND, zwrócić należy uwagę na opis samego urządzenia. Podana jest tam ilość kanałów jakie switch jest w stanie obsłużyć, np. w urządzeniu 8 kanałowym tryb dostępny jest na dwóch pierwszych lub czterech pierwszych kanałach itd. W trybie tym prędkość transmisji jest zawsze ograniczona do 10MB/s.

Sprawdź ofertę switchy PoE  w sklepie internetowym eAlarmy.com.pl

 

Jaki switch do małego systemu monitoringu?

Mały system monitoringu dla domu lub niewielkiego sklepu może składać się z jednej lub kilku kamer. Podstawowe switche obsługują 4, 8 lub 16 kamer i oczywiście zgodnie z ich wielkością zróżnicowany jest koszt samego urządzenia. Jeśli wiemy jak duży będzie nasz system lub jaka ilość kamer będzie znajdowała się w nim docelowo warto zakupić switch dopasowany do takich potrzeb.

Sprawdź switch PoE BCS-B-SP0402 BASIC w sklepie internetowym eAlarmy.com.pl

Polecamy - switch BCS-B-SP0402 BASIC dla 4 kamer IP

Sprawdź switch PoE BCS-B-SP0802 BASIC w sklepie internetowym eAlarmy.com.pl

Polecamy - switch BCS-B-SP0802 BASIC dla 8 kamer IP


Sprawdź switch PoE BCS-B-SP1602G-2SFP(II) BASIC w sklepie internetowym eAlarmy.com.pl

Polecamy - switch BCS-B-SP1602G-2SFP(II) BASIC dla 16 kamer IP

 

Sposób okablowania w systemie monitoringu, gdzie znajduje się kilka kamer i jeden rejestrator wykonywana jest w tak zwaną „gwiazdę”. Pojedyncze przewody łączą kamery z przełącznikiem oraz jeden przewód z rejestratorem. W małych systemach wystarczy zastosowanie urządzeń Fast Ethernet, choć oczywiście urządzenia 1GB, także spełnią swoją rolę i zapewnią spory zapas w szybkości transmisji. Nie wymagane jest oczywiście prowadzenia dodatkowych przewodów zasilających dzięki funkcji PoE. Przy zachowaniu wyżej opisanych reguł dla parametrów sieci komputerowych, takie okablowanie pozwoli nam na stworzenie w pełni funkcjonalnej sieci monitoringu.

 

Jaki switch w dużych i rozległych systemach CCTV IP?

Duże systemy monitoringu to wydzielona sieć wewnętrzna, w której pracować może nawet kilkaset punktów kamerowych. W przypadku takich sieci, dostępne są zarówno switche wielowejściowe, lub rozwiązanie bazujące na architekturze rozproszonej. Taka instalacja oparta jest na głównych nitkach łączących poszczególne switche z maksymalną prędkością np. 10GB, do których podłączone są lokalnie poszczególne kamery. Oczywiście zasada dotycząca samej sieci pozostaje bez zmian i bezwzględnie zachować należy wszelkie obostrzenia z tym związane. Projektując taką sieć należy dokładnie obliczyć wymaganą szybkość transmisji (zgodnie z parametrami kamer) oraz budżet mocy, której system będzie wymagał.

W rozległych obiektach i przy większych odległościach switche łączone są ze sobą za pośrednictwem kabli światłowodowych przy wykorzystaniu specjalnych wkładek i złączy FSP. Połączenia takie posiadają wiele zalet, przede wszystkim szybkość transmisji, odległości od kilku do nawet do kilkudziesięciu km. oraz zredukowanie podatności na zakłócenia, interferencje czy przepięcia w instalacji.

 

Switch przemysłowy do kamer IP.

Switche przemysłowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w systemach monitoringu zewnętrznego. W przypadku kamer montowanych na elewacji budynków, najprostszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie instalacji do punktów dystrybucyjnych znajdujących się wewnątrz budynku. Monitoring wymagany jest jednak często w punktach oddalonych np. na ogrodzeniu, słupach oświetleniowych lub przeznaczonych dla samego monitoringu itd. Switch przemysłowy dedykowany jest do takiego właśnie zastosowania. Dzięki specjalnej konstrukcji i odpowiedniemu wykonaniu przeznaczony jest do pracy w trudnych warunkach i niskich temperaturach. Urządzenia te montowane są najczęściej w dowolnych obudowach hermetycznych, co gwarantuje nieprzerwane i pewne działanie kamer zewnętrznych. Pozostałe parametry, czy rodzaj portów są analogiczne do switchy omawianych powyżej, ich dobór zależy od ilości punktów kamerowych i sposobu połączenia z pozostałymi elementami sieci monitoringu.

Sprawdź ofertę switchy IP w sklepie internetowym eAlarmy.com.pl

Data publikacji: 06-09-2022


Wszystkie artykuły

Archiwum

2024Wiosna 2024, nowe produkty w ofercie SATELOchrona mieszkań i małych obiektów komercyjnych, s…2023Jesienne promocje SATEL. Kup zestaw - odbierz wyją…ACSP SATEL - Adresowalny System Sygnalizacji Pożar…2022Jaki switch do monitoringu IP? Porady w doborze od…Poszerzamy ofertę systemów ppoż - puszki instalacy…Kamera IP BCS L-TIP55 FCL4 - funkcje alarmu i moni…2021ELFON OPTIMA nowy monitor OP-VM5 do systemu cyfrow…Nowości SATEL. Manipulatory INT-TSH2 oraz INT-TSG2…Transformator wideo HDCVI HDTVI i AHD 4K 8MP Everm…Nowa siedziba eAlarmy.pl. Częstochowa, ul. Wręczyc…2020Centrala alarmowa PERFECTA-IP, jedna z wielu nowoś…Mean Well zasilacz HDR 48V, także dla urządzeń PoEPromocja ROPAM Elektronik. Zbieraj punkty, wymieni…Informacje. Nowe produkty w ofercie firmy SATEL.2019Elektrozaczep 24V Hartte. Seria XS zaczepów symetr…Kamera IP 4 Mpx i 2 Mpx. Sprawdź ofertę nowych kam…SLIM-PIR oraz SLIM-DUAL - poznaj nową serię czujni…Wideodomofon NEXWEI. Nowa marka nowoczesnych urząd…2018W dniach między 2 a 4 stycznia 2019 r. w naszej fi…WD81PURZ / WD101PURZ Nowe dyski HDD do pracy ciągł…Najnowsza centrala NeoGSM-IP ROPAM, zestaw z TPR-…Zmiany zawiasów w obudowach na klawiaturę firmy PU…2017Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia 2017!Super PROMOCJA dla INSTALATORÓW. Kamery BCS 4MPx z…POWERBANK GRATIS przy zakupie urządzeń marki BCS z…Dzień Darmowej Dostawy - 5-go grudnia, koszt wysył…2016FireAngel - seria autonomicznych detektorów dymu i…PROMOCJA - Profesjonalne switche LINKSYS w atrakcy…KENWEI - nowe produkty monitor i kamera, obniżka c…BCS Point monitoring IP - kompleksowa oferta kamer…2015Rejestrator AHD BCS VAVR, seria urządzeń do monito…Kenwei - nowe monitory do systemu wideodomofonoweg…Monitoring CCTV, system HD-CVI - nowe produkty fir…Startujemy z zupełnie nową stroną!2014Kamery SAMSUNG IP nowa oferta produktów CCTV IPATSUMI Bariera PIR i nowa czujka zewnętrzna SIR10S…Ropam Aero Alarm bezprzewodowy z NeoGSMBCS HDCVI Nowa jakość w monitoringu CCTV2013Kamera HDIS CMOS z filtrem ICR. EVERMAX960H Rejestrator BCS. DVR o wyższych parametrachSatel sygnalizacja pożaru CSP-100 i CSP-200. Nowoś…Cennik Satel. 16.09.2013. M.in. manipulator INT-TS…2012Uwaga! Nowe symbole urządzeń marki BCSAlarmy VISONIC, dostępne w naszej ofercie.IpGO - Monitoring IP nowa rodzina produktów Cennik SATEL - Nowa edycja 1.10.2012 r.

Producenci