Monitoring IP, zespół urządzeń telewizji przemysłowej, które komunikują się ze sobą za pomocą protokołu internetowego IP
Typowy system monitoringu IP składa się z następujących elementów:
- rejestrator cyfrowy wraz z zamontowanym wewnątrz dyskiem twardym
- kamera bądź kamery IP
- akcesoria, m.in. switch, zasilacz, przewód UTP, puszki / uchwyty montażowe
Sieci LAN czyli Local Area Network jest to sieci o zasięgu lokalnym (np. biuro, dom). Sieci tego typu buduje się z biernych i aktywnych elementów sieciowych. Sieć komputerowa LAN składają się ze stacji sieciowych (tj. komputery PC, serwery, kamery IP, rejestratory nazwane ogólnie hostami) połączonych okablowaniem strukturalnym z wykorzystaniem aktywnych urządzeń sieciowych.
Każde z urządzeń (kamera IP, rejestrator IP, komputer itd.) posiada swój własny unikalny adres IP (czterech liczb oddzielone kropkami z zakresu 0-255), po którym jest on identyfikowany.
W sieciowych systemach monitoringu podobnie jak w tradycyjnych sieciach komputerowych wyróżniamy kilka metod transmisji danych m.in.:
- Transmisja pojedyncza (unicasting) – komunikacja pomiędzy nadawcą i odbiorcą odbywa się na zasadzie punkt-punkt.
- Transmisja zbiorowa (multicasting) – pakiety danych przesyłane są od jednego nadawcy do wielu odbiorców. Multicasting stosowany jest głównie w przypadkach gdy chcemy zmniejszyć ruch w sieci, gdy wielu odbiorców chce widzieć to samo źródło.
- Transmisja rozsiewcza (broadcasting) – przesył danych od jednego nadawcy do wszystkich odbiorców.
W monitoringu IP - oprócz standardowego przesyłania danych - bardzo często wykorzystuje się technologię Power over Ethernet (PoE), która umożliwia zasilanie kamer IP i innych urządzeń sieciowych, za pomocą tego samego kabla, który jest stosowany do połączeń sieciowych. Dzięki PoE nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zasilaczy sieciowych.